Czym jest technologia wklejanej szyby?

Producenci okien PCV starają się stale ulepszać swoje produkty. Przez lata plastikowa stolarka okienna bardzo się zmieniła, by ostatecznie stać się najpopularniejsza na rynku. Dziś okna PCV to gwarancja energooszczędności, dźwiękoszczelności i trwałości. Dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, a nawet i w wielu kształtach. W przypadku okien do domków jednorodzinnych bardzo istotny jest także inny aspekt, a mianowicie bezpieczeństwo. Okna antywłamaniowe to konieczność zwłaszcza na parterze, więc coraz więcej osób wybiera właśnie taką stolarką okienną. By okno było antywłamaniowe, powinno być wyposażone m.in. w specjalne okucia. Ale to nie wszystko. Praktycznym rozwiązaniem okazuje się technologia wklejanej szyby.

Obecnie włamania do domków jednorodzinnych zdarzają się dość często. Czasami nawet dochodzi do włamań „na śpiocha”, w nocy, kiedy właściciele domu znajdują się w środku budynku. To bardzo niebezpieczna sytuacja, dlatego należy jej zapobiegać. Okna to słaby punkt domu, dlatego warto zastanowić się nad zakupem okien PCV antywłamaniowych. Taka stolarka okienna nie tylko oprze się działaniom włamywacza, ale także będzie odstraszać potencjalnych złodziei. Z reguły jest tak, że jeśli włamywacz nie może sforsować okna przez kilka minut, rezygnuje z rabunku. Głównie dlatego, że wzrasta ryzyko jego przyuważenia i zawiadomienia odpowiednich służb. 

Wklejana szyba – co to?

Technologia wklejanej szyby nazywana jest inaczej technologią bonding. Na czym polega? W tej technologii szyba z profilem związana jest specjalnym klejem na całym obwodzie. W takim przypadku szyba staje się elementem konstrukcyjnym okna. Trwałe połączenie szyby z profilem sprawia, że wszystkie płaszczyzny szkła są właściwie podparte, a co za tym idzie, naprężenia rozkładają się równomiernie. Taka technologia może być wykorzystana np. w oknach energooszczędnych.

Zalety technologii wklejanej szyby

Osoby mające w planach zakup stolarki okiennej, często mają problem z wyborem konkretnych modeli. Na rynku jest mnóstwo różnych produktów, bardziej lub mniej zaawansowanych. W domkach jednorodzinnych zastosowanie technologii bonding inside może przynieść wiele korzyści. Dzięki niej okna PCV zyskują większą trwałość i zapewniają bezpieczeństwo domownikom. Dlaczego konkretnie warto zainteresować się tym rozwiązaniem?

Technologia bonding inside to przede wszystkim skuteczna ochrona przed włamywaczami. Okna PCV z wklejaną szybą bardzo trudno jest sforsować, ponieważ nie ma możliwości wypchnięcia szyby ze skrzydła. To podstawowa zaleta technologii bonding inside, ale nie jedyna. Otóż bonding inside oznacza także zmniejszone ryzyko pęknięcia szyby. W oknach PCV wykonanych w tej technologii nie występują punktowe naprężenia, dzięki czemu nikt nie musi się obawiać, że szyba pęknie np. w trakcie transportu czy montażu. 

Okna PCV z wklejaną szybą stają się także bardziej stabilne. Co więcej okna są o wiele bardziej dźwiękoszczelne, co jest szczególnie ważne dla osób mieszkających w pobliżu np. ruchliwej ulicy. Zyskuje się ciche wnętrza, więc i komfort życia w domu jest polepszony. Technologia bonding oznacza także lepszą termoizolacyjność okien, gdyż nie powstają na styku szyby i profilu mostki termiczne. Natomiast lepsza termoizolacyjność okna PCV, czyli niższy współczynnik przenikania ciepła całego okna Uw, to gwarancja dobrego mikroklimatu we wnętrzu domu i niższych rachunków za ogrzewanie.

Stolarka okienna to bardzo ważna część domu. W przypadku obiektów wolnostojących, warto wybierać okna PCV antywłamaniowe, które zapewniają bardzo skuteczną ochronę przed złodziejami. Jednak odpowiednie okucia czy klamki z kluczykami to nie wszystko. Warto wybrać okna z technologią wklejanej szyby, dzięki której nie można wypchnąć szyby ze skrzydła. Inne korzyści wynikające z zastosowania tej technologii to: większa stabilność okien, lepsza izolacyjność termiczna, wyższa dźwiękoszczelność.