Okna PCV, plastikowe rozwierane czy uchylne – które wybrać?

Produkowane dzisiaj okna PCV to bardzo różnorodne produkty. Mogą być zarówno prostokątne, jak i mieć nietypowe kształty koła, trapezu czy trójkąta. Nie ma także problemu, by wybrać okna antywłamaniowe, o bardzo niskim współczynniku przenikalności cieplnej U, z matowymi czy ornamentowymi szybami. W przypadku plastikowej stolarki okiennej, a także każdej inne, bardzo ważny jest sposób otwierania okien. To on decyduje o tym, czy okna plastikowe spełniają swoją funkcję i są praktyczne. W końcu stolarka okienna nie tylko powinna być szczelna, estetyczna czy trwała, ale liczy się również właśnie jej funkcjonalność. Obecnie wśród rodzajów okien znaleźć można okna PCV rozwierane oraz uchylne. Na które lepiej się zdecydować?

Za sprawne otwieranie okien i ich zamykanie odpowiadają okucia okienne. Powinny być tak zamontowane, by zapewniać swobodę manewrów skrzydłami stolarki okiennej. Okna otwiera się dość często, np. by przewietrzyć pokój, a szarpanie się z opornie działającymi okuciami może być naprawdę denerwujące. Warto więc zadbać o to, aby okucia były w dobrym stanie. Liczy się również ich odpowiednie wyregulowanie, w co najlepiej zaangażować fachowców z branży. Gdy okno przestaje funkcjonować prawidłowo, niektórym może się wydawać, że jedynym wyjściem jest wymiana stolarki okiennej. Tak naprawdę jednak może się okazać, że wystarczy ponownie wyregulować okucia, o czym warto pamiętać. Okucia we współczesnych oknach PCV realizują różne sposoby otwierania okien: okna PCV rozwierane i uchylne to standardowe opcje. Które lepiej wybrać?

Okna PCV rozwierane

W tego rodzaju stolarce okiennej skrzydło okna można całkowicie otworzyć. Otwarcie okna następuje poprzez odpowiednie ustawienie klamki. Tego rodzaju okna PCV doskonale sprawdzą się jako okna balkonowe – w przypadku większych okien tarasowych poleca się raczej inne produkty, np. okna podnoszono-przesuwne HST. Okna PCV rozwierane na balkon pozwalają swobodnie przemieszczać się z wnętrza domu na zewnątrz i z powrotem, a ponadto bardzo dobrze doświetlają pomieszczenie. Można je doposażyć w praktyczny zatrzask balkonowy. Jest to specjalny produkt, który umożliwia zatrzaśnięcie okien balkonowych od zewnątrz, dzięki czemu ciepło nie ucieka z wnętrza domu. Małe okna rozwierane będą natomiast idealne do piwnicy czy garażu. Trzeba jednak mieć świadomość, że okna PCV rozwierane najczęściej otwierają się do wewnątrz, dlatego zamontowanie ich np. w kuchni może nie być funkcjonalne – każde otworzenie okna będzie wymagało ściągnięcia wszystkiego z parapetu. Istnieje możliwość zakupu okien otwieranych na zewnątrz, ale nie jest to bezpieczna opcja, gdyż nagły podmuch wiatru może uszkodzić skrzydło okienne.

Okna PCV uchylne

Okna PCV uchylne pozwalają jedynie na uchylenie górnej części skrzydła. W takiej stolarce okiennej nie ma możliwości całkowitego otwarcia okna! Okna plastikowe uchylne zazwyczaj pełnią rolę okna dodatkowego w pomieszczeniu, gdzie jest już np. okno rozwierane czy przesuwne. Jest to idealny rodzaj okna do restauracji czy budynków przemysłowych. Świetnie też sprawdzi się w łazience lub piwnicy, gdzie albo nie ma potrzeby całkowitego otwierania okna, albo po prostu nie ma na to odpowiedniej ilości przestrzeni.

Okna uchylno-rozwierane – połączenie dwóch rodzajów okien

Osoby, które nie mogą się zdecydować na konkretny rodzaj okien, powinny zainteresować się oknami uchylno-rowieranymi. Te okna PCV łączą w sobie zalety zarówno okien rozwieranych, jak i uchylnych, a zatem można je i otworzyć całkowicie, i jedynie uchylić. To bardzo popularna stolarka okienna, najczęściej montowana w domach jednorodzinnych i mieszkaniach. Może być także wyposażona w mikrowentylację.

Okna PCV produkowane obecnie oferują bardzo wiele możliwości. Dostępne są np. różne sposoby otwierania okien. Okna plastikowe rozwierane to idealny wybór na balkon, natomiast okna uchylne doskonale sprawdzą się w toalecie, piwnicy, restauracji, fabryce. Połączeniem tych dwóch rodzajów okien są okna PCV uchylno-rozwierane, najbardziej uniwersalne, które pasują do każdego wnętrza.