Współczesnym oknom plastikowym stawia się coraz bardziej rygorystyczne wymagania. Okna PCV muszą być już nie tylko trwałe i odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, ale także estetyczne czy funkcjonalne. Przede wszystkim jednak okna PCV muszą być szczelne, więc producenci prześcigają się w tworzeniu stolarki okiennej o coraz niższym współczynniku przenikalności cieplnej U. Współczynnik ten określa, ile ciepła ucieka przez okno, dlatego im jest niższy, tym lepiej. Na termoizolacyjność okien wpływa wiele elementów, np. zastosowany pakiet szybowy, uszczelki, okucia. Bardzo ważny jest także profil okienny. By zmniejszyć współczynnik przenikalności cieplnej ramy, wytwórcy okien wprowadzili wiele innowacji. Jedną z nich jest technologia foam inside. Na czym polega?
Bez wątpienia okna PCV to doskonała alternatywa dla okien drewnianych czy aluminiowych. Za tymi oknami przemawia głównie cena w połączeniu z bardzo dobrymi parametrami technicznymi. By okna plastikowe mogły zdobyć taką popularność, jaką cieszą się dzisiaj, trzeba było wprowadzić do procesu produkcyjnego tej stolarki okiennej wiele usprawnień i nowoczesnych technologii. Dzięki nim okna PCV stały się o wiele bardziej energooszczędne i mogą być nawet wielkoformatowe. To duże udogodnienie nie tylko dla użytkowników okien, ale także architektów czy inwestorów. Wśród technologii zwiększających jakość okien wymienić można chociażby technologię bonding inside (wklejana szyba) czy powerdur inside (zastąpienie wzmocnień stalowych w profilach wzmocnieniami kompozytowymi o niższej przewodności cieplnej). Kolejną technologią jest foam inside.
Technologia foam inside – co to?
Okna PCV to produkty, w których opcjonalnie można zastosować technologię foam inside. Polega ona na wypełnieniu wewnętrznych komór kształtowników materiałem izolacyjnym. Zazwyczaj jest to pianka poliuretanowa, która całkowicie zajmuje przestrzeń komór. Do wypełnienia dochodzi już po finalnym zgrzaniu skrzydeł albo ram ościeżnic przy pomocy specjalnego urządzenia aplikującego.
Zalety technologii foam inside
Z całą pewnością technologia foam inside to dobry wybór dla osób, którym marzy się wysoki komfort cieplny w domu. Zaletą tej technologii jest to, że znacząco wpływa na uzyskany współczynnik przenikalności cieplnej całego okna Uw. W porównaniu do okien bez tej technologii okna PCV z foam inside mogą mieć nawet o 50% lepszy, czyli niższy, współczynnik Uw. To doskonały wynik, który zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników. Warto pamiętać, że im okna PCV mają lepsze właściwości termoizolacyjne, tym wnętrze domu jest bardziej przyjazne dla domowników: panuje w nim optymalna temperatura i wilgotność. Odpowiedni mikroklimat domu korzystnie wpływa na samopoczucie osób w nim przebywających. Niski współczynnik przenikalności cieplnej okien Uw oznacza także niższe rachunki za ogrzewanie, a to wiąże się z oszczędnościami. Okna plastikowe z foam inside to najwyższa jakość izolacji. Ponadto pianka użyta do wypełniania kształtowników może być poddana recyklingowi.
Gdzie warto zastosować technologię foam inside?
Technologia foam inside sprawdzi się w domach energooszczędnych. Przede wszystkim jednak nadaje się do domów pasywnych. Domy te muszą być praktycznie stuprocentowo szczelne, a roczne zapotrzebowanie na energię do ogrzewania takiego domu nie może przekraczać 15 kWh/m2. W takich obiektach stosuje się więc różne nowoczesne rozwiązania: foam inside to technologia, która bez wątpienia będzie odpowiednia w tego rodzaju budownictwie, gdzie wymagania do izolacyjności są bardzo restrykcyjne.
Okna PCV mogą mieć wiele udogodnień, które prowadzą do uzyskania niskiego współczynnika przenikalności cieplnej U. Jednym z nich jest innowacyjna technologia foam inside, w której wypełnia się komory profili okiennych pianką poliuretanową już po wcześniejszym zgrzaniu poszczególnych elementów okien. Skutkiem zastosowania technologii foam inside w plastikowej stolarce okiennej jest osiągnięcie odpowiedniego mikroklimatu pomieszczenia. Jest to doskonałe rozwiązanie do budownictwa pasywnego.